رشد بخش معدن با امکان بهره گیری از منابع ارزان خارجی شتاب می گیرد

تهران – ایرنا – رییس کمیسیون صنایع و معادن اتاق ایران گفت: بخش معدن می تواند ضامن توسعه کشور باشد و در شرایط فعلی منابع ارزان خارجی نقش تاثیرگذاری در حرکت رو به جلو این بخش دارد.

«بهرام شکوری» امروز جمعه در گفت و با ایرنا افزود: یک دغدغه فعالان اقتصادی در بخش معدن و صنایع معدنی، نداشتن نقدینگی برای فعالیت های خود به ویژه سرمایه گذاری برای توسعه حوزه عملکردی شان است.
وی افزود: با توجه به اینکه نظام بانکی تسهیلات مورد نیاز را در اختیار فعالان بخش معدن و صنایع معدنی قرار نمی هد، شناسایی و جذب منابع جدید در دستور کار قرار دارد تا در توسعه این بخش به کار گرفته شود.
شکوری، صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی را یکی از گزینه هایی دانست که موجب شتاب بخشیدن به فعالیتهای معدنی می شود.
وی یادآور شد: دولت یازدهم به منظور حمایت از فعالیت های معدنی سرمایه آن را از ۱۰۰ میلیارد ریال به هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال ارتقا بخشید.
این مقام مسوول تصریح کرد: چنانچه این رقم در صندوق بانک های تجاری سپرده گذاری می شد، امکان دریافت تسهیلات به میزان سه برابر سرمایه صندوق فراهم می شد. افزایش سرمایه نیز به گسترش فعالیت ها از حوزه اکتشاف تا فرآوری منجر می شد و حجم فعالیت ها را تا سه برابر افزایش می داد.
این فعال معدنی افزود: صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی می توانست با منابع خود سرمایه اولیه فعالان معدنی را به ویژه در حوزه فرآوری مورد حمایت قرار دهد و اثرگذاری بیشتری داشته باشد.
شکوری با بیان اینکه مدتی است فعالان بخش معدن نسبت به بروکراسی اداری حاکم بر صندوق گله مند هستند، افزود: شیوه عملکرد صندوق مانع از آن است که افراد بتوانند به راحتی و به موقع از تسهیلات برخوردار شوند.
وی یادآور شد: صندوق در یک سال گذشته هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال سرمایه داشته ، اما به دلایلی این اعتبار در اختیار بخش قرار نگرفته و اطلاعات نشان می دهد که حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد ریال از حجم بیمه نامه ها صادر شده است.
به گفته رییس کمیسیون یادشده، اکنون سهم فعالیت این صندوق به ۳۰ درصد سرمایه اش رسیده و بهره گیری مطلوب تر از این سرمایه می تواند با همفکری کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق ایران فراهم شود.
شکوری گفت: امروزه پولهای ارزانی در دنیا وجود دارد و می توان از آنها برای تحرک بخشیدن به بخش معدن استفاده کرد. با توجه به اینکه در دنیا ارزش پول پایین است، نرخ بهره نیز پایین خواهد بود.
وی اضافه کرد: نگرانی خارجی ها بحث بازپرداخت تسهیلات است که چطور صورت می گیرد و آنها به دنبال گارانتی برای برگشت پول هستند.
شکوری افزود: تضمین کافی برای برخورداری از منابع ارزی از دست فعالان معدنی خارج است؛ بنابراین صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی که ماهیت دولتی دارد، می تواند با شرکت های خارجی ارتباط بگیرد و این زمینه را فراهم کند.
به اعتقاد این فعال معدنی، بانک مرکزی می تواند این صندوق را حمایت کند و صندوق هم با تضمین دولت، پول را از تامین مالی کننده ها ( فاینانس کننده ها) اخذ نماید. صندوق، اوراق بهادار ( پروانه و مجوزها) را به عنوان تضمین می گیرد و فشاری هم روی بانک نیست، این مطلب مدتها است که برای بهره گیری از منابع خارجی مطرح شده، اما شکل اجرایی ندارد.
شکوری اضافه کرد: سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ( ایمیدرو) نیز به عنوان یک تشکیلات دولتی برای تضمین به طرف خارجی برای بهره گیری از منابع می تواند نقش آفرین باشد.
وی موضوع تامین ماشین آلات بخش معدن را از دیگر مسایل مهم دانست که صندوق می تواند با اختصاص خط اعتباری زمینه ساز خرید آنها باشد و با تضمین لازم و بهره پایین امکان تامین ماشین آلات و تجهیزات را با دوره باز پرداخت تسهیلات دو تا سه ساله فراهم کند.
به گزارش ایرنا؛ صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی از سال ۱۳۸۱ که تاسیس شد تا دی ماه ۹۴ فقط ۱۰۰ میلیارد ریال بود و با این رقم تا سقف ۷۰۰ میلیارد ریال بیمه نامه صادر کرد، اما ۷۵۰ میلیارد ریال از منابع صندوق ذخیره ارزی به صندوق بیمه اضافه شد و علاوه برآن ۲۵۰ میلیارد ریال نیز از ایمیدرو به صندوق ببمه تزریق شد تا سرمایه آن به رقم هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال برسد.