سرمایه گذاری و اکتشاف دو اولویت مهم بخش معدن

نایب رئیس کمیته معدن کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: رقمی حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومان از بهره مالکان معادن به خزانه کشور واریز می‌شد و از این مقدار سهمی به توسعه معادن کشور اختصاص نمی یافت اما با همکاری های نمایندگان مجلس در تصویب قانون جدید، ۱۲۰۰ میلیارد تومان از این مبلغ در طول در برنامه ششم به خود معادن بازگردانده می شود.

علی اسدی کرم افزود: توسعه بخش معدن در راستای تاکیدات رهبر معظم انقلاب در زمینه استفاده از امکانات داخلی و همچنین نامگذاری امسال تحت عنوان اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال است چون با ایجاد ارزش افزوده در این بخش می توان اشتغال زیادی ایجاد کرد.

وی اکتشاف و سرمایه گذاری را دو اولویت مهم بخش معدن برشمرد و عنوان کرد: در حال حاضر مشکل ما در سرمایه گذاری است و اگر سرمایه گذاران داخلی ورود نکردند، باید از سرمایه گذاری خارجی برای بخش معدن استفاده کنیم.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در خصوص اکتشاف معادن گفت: بعد از انقلاب آن طور که نیاز بوده در بخش اکتشاف سرمایه گذاری نشده است؛ در این زمینه برای بخش خصوصی مقرون به صرفه نیست و باید دولتی ها وارد شوند.

وی افزود: در کمیسیون صنایع و معادن مجلس به دنبال این بودیم از بهره مالکانه ای که به حساب خزانه وارد می شود، درصدی به اکتشاف اختصاص یابد.

اسدی کرم اظهار کرد: آن گونه که انتظار می رفت در سال های گذشته، سرمایه گذاران داخلی در بخش معدن وارد نشدند ؛ توقع این بود که فضای رقابتی در این بخش بیشتر شود. هر چند تحرکات خوبی ایجاد شده اما تا رسیدن به نقطه مطلوب هنوز فاصله داریم.

وی به سرمایه گذاران داخل کشور توصیه کرد که فعالیت در بخش معدن همراه با سوددهی و اشتغالزایی است و از آنان خواست با برنامه ریزی نسبت به سرمایه گذاری در این بخش اقدام کنند.

ارزش افزوده بالا

نماینده مردم شهر بابک در خانه ملت تصریح کرد: ارزش افزوده زیادی در بخش معدن می توان ایجاد کرد به گونه ای که هم تولید و اشتغال و هم درآمد ملی را افزایش داد و مجلس نیز به سهم خود با تصویب قوانین حمایتی از آنان حمایت خواهد کرد.

وی ادامه داد: مجلس در چند سال گذشته نیز با تصویب قوانینی همچون «قانون رفع موانع تولید» بودجه هایی را در بخش اکتشاف معدن درنظر گرفته است.

اسدی کرم تصریح کرد: در بخش اکتشاف و سرمایه گذاری هماهنگی های لازم با رئیس مجلس شورای اسلامی انجام شده و به دنبال ردیف های خاصی برای توسعه بخش معدن هستیم که این مهم در برنامه ششم جا خواهد افتاد.

وی با ذکر مثالی ادامه داد: در کرمان که به بهشت معادن شهرت دارد، در برخی معادن سرمایه گذاری هایی انجام شده که با ایجاد ارزش افزوده در آنها می توان اشتغال بسیار چشمگیری را برای مردم استان ایجاد کرد. یا در معدن میدوک با میلیاردها تومان سرمایه گذاری نسبت به باطله برداری اقدام شده که اگر سرمایه گذاری برای آن پیدا نشود، مواد معدنی اکسید می شود و از بین خواهد رفت