سیستم اکتشاف و استخراج معادن ایران مشابه دوران باستان است

به گزارش ماین نیوز، سعید متصدی در حاشیه نشست خبری امروز خود افزود: ما در یکی دو سال گذشته در بحث ضوابط زیست محیطی معادن فعالیت های بسیار خوبی را انجام داده ایم و یک سری ضوابط زیست محیطی را تدوین کرده ایم که در حوزه معاونت انسانی نهایی شده است و برای بحث و بررسی های حقوقی در حال پیگیری است.

وی افزود: امیدواریم این موضوع در یکی دو هفته آینده به نتیجه برسد و این ضوابط زیست محیطی به عنوان مصوبه دولتی به محیط زیست کمک کنند.

متصدی با بیان اینکه تغییراتی در قانون معادن طی چند سال اخیر انجام شده است ادامه داد: معادن به صورت بی رویه ای در حال گسترش هستند مانند معادن شن و ماسه، معادن آهک و سنگ که ملازمات زیست محیطی را به هیچ وجه رعایت نمی کنند و حتی به ملاحظات زیبایی شناسی منطقه هم توجهی ندارند و تقریبا در جاده های کشور چیزی جز باطله های معدنی نیست.

وی گفت: جای تاسف دارد که در قرن ۲۱ سیستم اکتشاف و استخراج معادن ما مشابه دوران باستان انجام می شود و در زمینه ملاحظات زیست محیطی معادن بسیار عقب هستیم. این موضوع باید ساماندهی شود.

متصدی ادامه داد: بحث های مربوط به بازیابی، برچیده شدن معادن و مسائل مربوط به بهره برداری و اکتشاف معادن جزو ضوابط زیست محیطی معادن است و امیدواریم با توجه به مصوبه دولت بتوانیم مدیریت مناسبی بر معادن داشته باشیم.