شرکت معدنی روسیه در راه ایران

 رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران از آمادگی بزرگ‌ترین شرکت معدنی روسی برای ورود به حوزه معدن ایران و همکاری در پروژه‌های معدنی کشور خبر داد. به‌گفته بهرام شکوری، فعلا پروژه معادن مهدی‌آباد برای سرمایه‌گذاری این شرکت روسی پیشنهاد شده و قرار است در این خصوص مطالعاتی صورت گیرد. رئیس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران گفت: شرکت روسی UMMC یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های معدنی روسیه است که برای همکاری با ایران اعلام آمادگی کرده است.

البته معدن یکی از رشته‌های کاری آنها است؛ اما در حوزه معدن به‌خصوص فلزاتی همچون مس، روی، سرب، طلا، نقره، زغال‌سنگ و عناصر نادر خاکی فعالیت زیادی دارند. شکوری در گفت‌وگو با خبرآنلاین افزود: این مجموعه ۲ درصد از تولید مس، ۵/ ۱ درصد روی و ۳/ ۲ درصد زغال‌سنگ دنیا را تامین می‌کند که تاکنون در حوزه معدن در ایران فعالیت نداشته و بیشتر به دنبال کار در حوزه تامین واگن و لکوموتیو برای ناوگان حمل‌ونقل کشور و خطوط مترو بوده است. شکوری با اشاره به مذاکراتی که با شرکت روسی برای سرمایه‌گذاری در حوزه معدن صورت گرفته، تصریح کرد: ایمیدرو علاقه‌مند شده است هم در حوزه مس و هم در حوزه اکتشافات و آموزش و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های معدنی روس‌ها وارد شوند. وی با ذکر این نکته که پروژه مهدی‌آباد سه دهه خوابیده بود و عملا فعالیتی در آن صورت نگرفته بود، متذکر شد: اما در عرض یک‌سال پیشرفت کار خوبی داشت و تمام زیرساخت‌ها و مطالعات آن انجام گرفت، تجهیزات کارخانه سفارش داده شد، نزدیک به ۴۰۰ هزار تن سنگ‌شکن اروپایی وارد معدن شد و تا الان بیش از ۳۰ میلیون تن باطله‌برداری صورت گرفته است. رئیس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران ادامه داد: همه این اقدامات براساس استانداردهای جهانی انجام شده بود و شرکت‌های قدرتمند خارجی نیز حضور داشتند. شکوری در پاسخ به این پرسش که میزان سرمایه‌گذاری شرکت روس در ایران مشخص است، عنوان کرد: میزان سرمایه‌گذاری مشخص نشده است. البته ما پروژه مهدی‌آباد را برای سرمایه‌گذاری روی میز گذاشتیم و قرار شد در این خصوص مطالعاتی صورت گیرد. ازسوی دیگر، هر چه اطلاعات بیشتری از این پروژه به دست ما برسد، برای آنها ارسال می‌کنیم و بنا شد گزارشی را برای هیات‌مدیره و سهامدارانشان بدهند و بعد از آن جلسه‌ای دیگر داشته باشیم و در آن جلسه بگویند در این پروژه مشارکت خواهند داشت یا خیر. وی یادآور شد: اگر نظرشان بر مشارکت روی پروژه باشد، آن زمان اعلام می‌کنند میزان سرمایه‌گذاری‌شان چقدر خواهد بود.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/inoduir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373