صادرات بخش معدن در بهار به ۲ میلیارد دلار رسید

«جعفر سرقینی» امروز (دوشنبه) در هشتمین نمایشگاه بین المللی سنگ های تزیینی، معدن، ماشین آلات و تجهیزات مربوط در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران افزود: بقیه ارزش صادرات سه ماهه امسال در بخش معادن و صنایع معدنی به مس، سایر کانی ها و سنگ های ساختمانی و تزیینی اختصاص داشت.
سرقینی گفت: ارزش سالیانه صادرات سنگ تزیینی از سطح ۲۰۰ میلیون دلار فراتر نرفته است اما انتظار می رود امسال برای نخستین بار شرایط متفاوتی را داشته باشیم، زیرا در فصل بهار ارزش صادرات این بخش به ۶۰ میلیون دلار رسید.
معاون وزیر صنعت یادآوری کرد: شکلگیری ستاد سنگ در محل این وزارتخانه یک گام برای تدوین نقشه راه به منظور نیل به ارزش صادرات دو میلیارد دلاری در زمینه صدور سنگ است که در یک دوره پنج ساله تحقق یابد.
وی گفت: امسال دستیابی به ارزش صادرات ۲۵۰ میلیون دلاری در زمینه صدور سنگ های ساختمانی و تزیینی پیش بینی می شود.
سرقینی برندسازی در بخش صادرات سنگ را مهم دانست و افزود: لازمه حضور در بازارهای بین المللی سنگ داشتن هویت مشخص است اما در این زمینه تاکنون کم توجهی شده است و باید این نقیصه را برطرف ساخت.
به گفته وی، تعرفه ۲۰ تا ۳۰ درصدی در زمینه واردات سنگ نباید به گونه ای باشد که تولیدکنندگان ایرانی نتوانند رقبای خارجی را کنار بزنند، بنابراین انتظار می رود فعالان این بخش پس از دو دهه بتوانند ضعف خود را در این عرصه برطرف سازند.
سرقینی پیشنهاد مشارکت جدی فعالان صنعت سنگ را در نمایشگاه های اختصاصی ایران در روسیه (مسکو)، ایتالیا (ورونا)، ترکیه و عمان را مطرح کرد.
به گفته وی، شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ایران اعلام آمادگی کرده است برای مشارکت فعالان سنگ در این نمایشگاه ها تخفیف ۵۰ درصدی را قایل شود.
وی با انتقاد از اختصاص نیافتن حقوق دولتی معادن به این بخش گفت: مطابق قانون معادن ۶۵ درصد حقوق دولتی آن باید به منظور کارهای زیرساختی به این بخش انتقال یابد و افزون بر آن ۱۵ درصد نیز از حقوق دولتی وصولی را به اعتبارات همان استان اضافه کند، به این ترتیب ۸۰ درصد به معادن باید مسترد شود اما بالاترین سهم تخصیصی در سال ۱۳۹۳ برابر با ۱۲ درصد بود و هیچگاه فراتر از این میزان امکانپذیر نشد.
معاون وزیر صنعت اضافه کرد: وجوه جذب شده بابت حقوق دولتی صرف پرداخت اضافه کار نیروهای معادن نمی شود، بلکه در اجرای طرح های زیرساختی معادن مصرف می شود.
وی خطاب به شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که در محل این نمایشگاه حاضر بودند، گفت: انتظار می رود مجلس شورای اسلامی از تخصیص منابع معادن برای عمران و نوسازی آن حمایت کند.
سرقینی درباره تسهیلات ۱۶۰ هزار میلیارد ریالی که از سوی نظام بانکی برای حمایت از تولید تخصیص می یابد، افزود: پیش از این در این فرم ها برای معدن جایگاه لازم نبود اما اکنون این نقیصه برطرف شده است.
به گزارش ایرنا، جمهوری اسلامی دارای پنج هزار و ۴۰۰ معدن فعال است که سالیانه حدود ۴۰۰ میلیون تن مواد معدنی از آنها استخراج می شود و سهم سنگ های تزیینی کمتر از پنج درصد است.
هشتمین نمایشگاه بین المللی سنگ، معدن، ماشین آلات و تجهیزات در قالب چهار بخش اصلی اکتشاف، استخراج، فرآوری و صادرات برپا شده است و ۲۵۰ شرکت از جمهوری اسلامی ایران و ۹ کشور دیگر جهان در آن حضور دارند.
۴۰ شرکت از ایتالیا، آلمان، ترکیه، هند، اسپانیا، پرتغال، روسیه، کره جنوبی و چین در این نمایشگاه شرکت کرده اند.
این نمایشگاه تا سی و یکم تیرماه از ساعت ۱۰ تا ۱۸ در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران پذیرای علاقه مندان است.