صادرات ۷ میلیارد دلاری بخش معدن و صنایع معدنی در سال ۹۴

مدیر برنامه ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو از صادرات بیش از ۷ میلیارد دلاری بخش معدن و صنایع معدنی در سال ۹۴ خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، امیر صباغ در هفتمین مراسم بزرگداشت هفته معدن در دانشگاه امیرکبیر با بیان این مطلب گفت: در سال گذشته، ۱۱.۵ میلیارد دلار تجارت خارجی در بخش معدن و صنایع معدنی صورت گرفته که ۷ میلیارد و ۵۰ هزار دلار مربوط به صادرات و ۴.۴۴ میلیارد دلار واردات صورت گرفته است.

زنجیره صنعت فولاد و صنایع پایین دستی، بالاترین رتبه را در میزان صادرات و واردات به خود اختصاص داده که ۳۸ درصد مربوط به «صادرات» و ۶۸ درصد به «واردات» تعلق داشته است.

وی ادامه داد: دولت طی سال های گذشته سرمایه گذاری خوبی در این صنعت انجام داده است به طوری که از رتبه ۲۰ در سال ۲۰۰۵ به رتبه ۱۴ در سال های اخیر (۶ پله صعود) ارتقا یافته است. همچنین، در صنعت سیمان ۵ پله صعود، مس ۳ پله صعود و در آلومینیوم ۲ پله صعود کرده ایم. متاسفانه طی سال های گذشته سرمایه گذاری زیادی در حوزه مس و آلومینیوم صورت نگرفته است و ما از رقبای خود در منطقه عقب افتاده ایم.
مدیر برنامه ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو درباره طرح های افتتاحی امسال این سازمان گفت: تا پایان امسال، ۱۲ طرح توسعه ای ایمیدرو به ارزش ۶۷۹.۲ میلیون دلار و ۵ طرح مرتبط با ایمیدرو به ارزش ۵۰۹.۷ میلیون دلار افتتاح می شود.
وی ادامه داد: همچنین در سال ۹۵، قرارداد سرمایه گذاری ۸ طرح به ارزش ۱.۷ میلیارد دلار نیز تنفیذ می شود.
به گفته صباغ، برای اجرای «طرح جامع فولاد»، ۳۰ میلیارد دلار و برای «طرح توسعه زنجیره آلومینیوم» ۱۱ میلیارد دلار و نیز برای «سایر طرح های توسعه ای» ۱۱ میلیارد دلار سرمایه گذاری می شود.
مدیر برنامه ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو با اشاره به برخی الزامات سرمایه گذاری خارجی در بخش معدن و صنایع معدنی ایران اذعان داشت: از جمله این ضرورت ها، استاندارد سازی قوانین و مقررات، ارائه مشوق ها (مالیاتی، کمک هزینه مطالعات و فاینانس، سهم تامین وام از سرمایه گذاری)، توسعه زیرساخت ها حمل و نقل، انرژی و توسعه مناطق ویژه و تخصصی، بازار داخلی و بین المللی و استفاده از بیمه های پوشش ریسک است.
وی ادامه داد: تقویت سازمان های توسعه ای و شفافیت سیاست های بلند مدت و کوتاه مدت، بهبود فضای کسب و کار، برگزاری و حضور در کنفرانس های داخلی و خارجی و گسترش ارتباط با شرکت های بزرگ دنیا و نیزجذابیت و رقابت پذیر کردن ذخایر معدنی کشور، از دیگر الزامات سرمایه گذاری خارجی در بخش معدن و صنایع معدنی ایران است.
مدیر برنامه ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو با اشاره به دسته بندی منابع طبیعی دنیا، اظهار داشت: ۷۵ درصد منابع طبیعی دنیا نفت و گاز و ۲۵ درصد منابع دیگر، مواد معدنی است. بخش معدن و انرژی در کشورهای مختلف، بالاترین سهم را در تولید ناخالص ملی (GDP) دارد، به طوری که این سهم از ۱.۳۸ درصد در سال۲۰۰۰ به ۵.۶۴ درصد در سال ۲۰۱۴ رسیده است.
وی افزود: ارزش زنجیره معدن و صنایع معدنی در دنیا ۲۰۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ بوده که زنجیره فولاد با ۱۰۰۰ میلیارد دلار، بالاترین میزان را به خود اختصاص داده است.
صباغ به جایگاه بخش معدن و صنایع معدنی در رشد صادرات و اشتغال اشاره و تصریح کرد: استرالیا با ۷۲.۹ میلیارد دلار استخراج مواد معدنی به عنوان دارنده رتبه نخست جهانی، ۴۰ درصد صادرات خود را به این بخش اختصاص داده است. کشورهای بعدی شامل چین (ارزش استخراج: ۶۹.۲ میلیارد دلار و ۱.۵ درصد صادرات)، برزیل (ارزش استخراج: ۴۷میلیارد دلار و ۱۹ درصد صادرات)، شیلی (ارزش استخراج: ۳۱.۲ میلیارد دلار و ۶۶ درصد صادرات) و آمریکا (ارزش استخراج: ۲۲ میلیارد دلار و ۶.۲ درصد صادرات) قرار دارند.
وی ادامه داد: در کانادا ۱۲ محور اصلی شامل معدن کاری سبز، اشتغال، صادرات، بورس، تحقیق و توسعه، فرهنگ بومی منطقه، مسئولیت اجتماعی، تامین مالی، نقش مواد معدنی در دنیای امروز، اهمیت معدن در تولید ناخالص داخلی، تولید مواد معدنی و HSE و زنجیره بین المللی معدن برای این بخش تعریف شده است.
مدیر برنامه ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو با بیان اینکه ایران با برخورداری از ذخایر معدنی و انرژی فراوان و برخورداری از موقعیت جغرافیایی مناسب، مزیت بالایی برای توسعه این بخش دارد، گفت: ایران علاوه بر مزیت های یاد شده، در جوار سواحل دریای آزاد واقع است و همچنین با کشور افغانستان به عنوان یکی از کشورهای معدن خیز و بکر (۱۰۰۰میلیارد دلار ذخیره) همسایه است و با توجه به ساخت خط لوله صلح تا منطقه چابهار، مزیت فوق العاده ای برای توسعه و ارزش افزوده وجود دارد.
وی ادامه داد: با توجه به متمرکز شدن اغلب معادن کشور در شرق و سیاست دولت مبنی بر ایجاد اشتغال و محرومیت زدایی، ظرفیت بالایی برای توسعه این بخش وجود دارد.