عمق اکتشافات معدنی ایران به ۲۰ هزارمتر خواهد رسید

به گزارش ماین نیوز، مهدی کرباسیان در حاشیه همایش روز ملی صنعت و معدن گفت: پیش از این عمق اکتشاف ها در کشور به دلیل نبود فناوری روز ناشی از اعمال تحریم ها، بیشتر از ۳۰۰ متر نبوده است. در هفته های اخیر با دسترسی به تکنولوژی ماهواره ای که در اثر رفع تحریم ها ایجاد شده و همچنین ورود شرکت های معتبر بین المللی برای همکاری، تا ۲۰ هزار متر زیر زمین را اکتشاف خواهیم کرد.

همایش روز ملی صنعت ومعدن با محور رقابت پذیری، تعالی تولید و توسعه صادرات شنبه شب(دیشب) در محل سالن اجلاس سران با حضور مقام های ارشد وزارت صنعت، معدن و تجارت ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و بخش خصوصی فعال در این حوزه برگزار شد.

وی در ادامه رتبه کنونی ایران در اکتشاف های معدنی در بین کشورهای جهان را ۱۵ اعلام کرد و گفت: بزودی با این گشایش ها ادعا خواهیم کرد رتبه کشورمان به دهم ارتقا خواهد یافت.

کرباسیان در ادامه هدف مجموعه دولت را رونق بخش تولید عنوان کرد و افزود: هدف همه باید مانند دولت، رونق تولید باشد تا اشتغال و توسعه ایجاد شود و این جزو رویکرد های اصلی دولت، وزارت صنعت، معدن و تجارت و ایمیدرو است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه همه تلاش این وزارتخانه این بوده که وضعیت صنایع در سال گذشته بهتر شود و تا اندازه ای هم موفق بوده است، گفت: ایمیدرو هم در سال گذشته عملکرد بسیار خوبی داشته است.

کرباسیان از انجام کار اکتشاف در ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع وسعت تازه معدنی در کشور خبر داد و گفت: اکتشاف انجام شده ۲.۵ برابر طول تاریخ اکتشاف کشور است.

رییس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه ذخایر خوبی کشف شده است، ادامه داد: نزدیک به ۵۰ تن ذخایر تازه طلا، حدود ۴۰۰ میلیون تن سنگ آهن جدید و ذغال سنگ نیز به همین میزان و نیز نیکل و کبالت کشف شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اکنون به غیر از سه طرح مهم که تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید، همه طرح های متوقف و راکد عملیاتی شده است.

کرباسیان روز ملی صنعت و معدن را روز ارزیابی عملکرد این بخش در سال گذشته عنوان کرد و گفت: در این روز برنامه هایی که وزارت صنعت، معدن وتجارت برای آینده دارد نیز اطلاع رسانی خواهد شد.

پیش از این رییس هیات عامل ایمیدرو گفته بود، براساس برنامه اکتشاف های جدید که در دولت یازدهم سازمان های ایمیدرو و زمین شناسی اجرا کرده اند، تاکنون در مرحله مقدماتی ۴۰۰ میلیون تن سنگ آهن، ۵۰۰ میلیون تن زغالسنگ و ۹۰ تن طلا کشف شده است.

به گفته وی برنامه جدید اکتشافی ایمیدرو که از سه ماه آخر سال ۱۳۹۳ باهدف بهره برداری بهینه از ذخایر کشور آغاز شده است، حوزه ای گسترده به مساحت ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع را در شرق کشور در بر می گیرد.