عملیات استخراج دومین ذخیره معدنی سرب و روی جهان در مهریز یزد آغاز شد

یزد – ایرنا – عملیات استخراج دومین ذخیره معدنی سرب و روی جهان و ساخت کارخانه های فرآوری سرب و روی، صبح سه شنبه در مراسمی با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در مهدی آباد بهادران شهرستان مهریز یزد آغاز شد.
[عملیات استخراج دومین ذخیره معدنی سرب و روی جهان در مهریز یزد آغاز شد]

به گزارش ایرنا در این مراسم که استاندار یزد و جمعی از مدیران اجرایی استان نیز حضور داشتند مدیر مجتمع معدنی مهدی آباد گفت: سرمایه گذار معدن سرب و روی مهدی آباد بعد از ابلاغ قرارداد از فروردین ماه امسال نسبت به تجهیز کارگاه معدن اقدام کرد که طی آن ماشین آلات مورد نیاز جهت معدنکاری سالانه به میزان ۳۰ میلیون تن را در معدن مستقر و فعالیت های آماده سازی را برای آغاز عملیات اجرایی معدن و احداث کارخانجات فراوری فراهم کرد.
امین صفری افزود: یک سال اول قرارداد با نام دوره پیشبرد به منظور انجام مطالعات مهندسی کارخانجات و اخذ مجوز برای انتقال زیرساخت ها در نظر گرفته شد و همزمان عملیات پیش باطله برداری انجام و قرار است در مدت سه سال، کارخانجات فرآوری ساخته شود.
این مسئول خاطرنشان کرد: با وجود آنکه مطابق قرارداد، سرمایه گذار باید طی ۴ سال نسبت به احداث کارخانجات اقدام نماید اما با توجه به برنامه های ارائه شده از سوی سرمایه گذار در صورت تحقق و مهیا شدن زیر ساخت ها، اولین فاز کارخانجات در ابتدای سال ۹۸ به بهره برداری خواهد رسید و پس از ۲ سال شاهد تولید ۲۰۰ هزار تن کنسانتره روی در این مجتمع خواهیم بود .
صفری گفت: بهره برداری از کارخانجات فرآوری سرب و روی مهدی آباد علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار و تامین خوراک کارخانه های سرب و روی داخلی، فرصت حضور کشور در بازار فلزات سرب و روی جهان را به عنوان یکی از تولیدکنندگان مهم فراهم می نماید.
وی تصریح کرد: ظرفیت تولید کارخانجات با راه اندازی کامل فازهای این طرح سالانه ۸۰۰ هزار تن کنسانتره روی با عیار حداقل ۳۵ درصد به عنوان محصول اصلی و نیز تولید کنسانتره سرب- نقره به‌ عنوان محصول جانبی و مدت قرارداد ۲۴ ساله و قابل تمدید است.
معدن سرب و روی مهدی‌آباد در دهستان بهادران مهریز و در فاصله ۴۵ کیلومتری از شهر مهریز و ۱۰۰ کیلومتری از مرکز استان یزد قرار دارد.
این معدن با ۲۰۰ میلیون تن ذخیره معدنی که شامل ۷۰ درصد روی و ۳۰ درصد سرب است یکی از بزرگترین معادن خاورمیانه به‌شمار می‌رود.