فیل بازار مواد معدنی همه را زیر دست و پای خود له کرده است

به گزارش ماین نیوز، مهدی کرباسیان درباره تاثیر سیاست گذاری جدید چین بر بازار مواد معدنی ایران اظهار کرد: کاهش قیمت های مواد معدنی از اواخر سال ۲۰۱۴ شروع شده و چین واردات مواد معدنی خود را در برخی از اقلام مانند سنگ آهن کاهش داده است. چین حتی تولیدات برخی از محصولات تولیدی خود را مانند فولاد و برخی از اقلام دیگر کاهش داده است.

او در این باره ادامه داد: از سویی دیگر طی دو سال اخیر این عوامل باعث شد چین میزان صادرات خود را افزایش بدهد و در راستای حمایت از صنعتگرانش با اعطای جایزه های صادراتی مناسب، حجم عظیمی از تولیدات خود را فقط صادر کند.

این موضوع باعث شده قیمت های مواد معدنی در سطح دنیا دچار کاهش یا افزایش های نامعقول شوند، چرا که چین در همه اقلام صنایع معدنی مانند فولاد، مس، آلومینیوم بزرگ ترین تولیدکننده و مصرف کننده محسوب می شود.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه هنوز رکود در بازار مواد معدنی دنیا ادامه دارد، گفت: زمانی که چین در زمینه صنایع معدنی فعال است و حرکت می کند به مثابه این است که یک فیل در حال حرکت است و در مسیر خود حیوانات کوچک و کم توان را زیر دست و پای خود می فشارد. به همین دلیل است که اغلب واحدهای معدنی دنیا دچار این گرفتاری ها شده اند، اما به هر حال این جریان ادامه دارد. گرچه برخی از افرادی که در حوزه های بخش معدن و صنایع معدنی فعال بوده اند، به دلیل اینکه در این مدت بازار سنگ آهن و فولاد کمی تکان خورد احساس کردند بازار بهبود پیدا کرده و امیدوار شدند، چرا که به نظر می رسد هنوز اتفاق فوق العاده ای در بازار جهانی نیفتاده و در حال حاضر بسیاری از تولیدکنندگان اروپا هم دست به گریبان این رکود هستند.

کرباسیان افزود: هنوز اتفاق خاص و تاثیرگذاری در بازار مواد معدنی دنیا نیفتاده است. از این رو به نظر می رسد هم در واردات محصولاتی مانند سنگ آهن به چین و هم تولیدات مواد معدنی دیگر در چین اتفاق جدیدی نخواهد افتاد، اما بسیار بدیهی است که چین به دلیل اینکه قصد دارد نرخ رشد بالای ۶ درصد را حفظ کند، باز هم از ذخایر هنگفت ارزی اش که حدود چهار هزار میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ بود و در سال ۲۰۱۵ کاهش پیدا کرد، استفاده می کند. زیرا این کشور تا حدود ۵۰۰ میلیارد از ذخایر ارزی خود را برای حفظ نرخ رشد بالای ۶ درصد هزینه کرده است و پیش بینی می شود امسال هم این روند ادامه پیدا کند.

کرباسیان بیان کرد: در حال حاضر سرمایه گذاری های بسیار وسیعی در حوزه زیرساخت های چین آغاز شده و یکی از اینها پروژه ساخت راه ابریشم است. دیگر پروژه های زیرساخت چین هم باعث می شود اقتصاد درون چین با افزایش مصرف رونق بگیرد و در هر صورت نرخ رشد حدود ۶ درصد را تجربه کند، با این حال به نظر نمی رسد که اتفاق معجزه آسایی در این حوزه رخ دهد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو افزود: این روزها اگر قیمت مس، فولاد و سنگ آهن پس از افزایش قیمت مقطعی یکباره نزول پیدا می کند، به این دلیل است که نباید انتظار داشته باشیم اتفاق معجزه آسایی در سال ۲۰۱۶ با وضعیت فعلی رخ دهد.

ایران بازار نو ظهور برای سرمایه گذاری است

کرباسیان در بخش دیگری از سخنانش، از آغاز فعالیت شرکت مشترک دانیلی ایتالیا و ایمیدرو خبر داد و افزود: این شرکت در حال حاضر مشغول تهیه طرح توجیه فنی و اقتصادی ایجاد زنجیره فولاد در منطقه چابهار است.

وی از دیدار مدیرعامل بیمه دولتی ایتالیا (ساچه) با رئیس کل بانک مرکزی ایران، ابراز خرسندی کرد و آن را گامی در جهت برطرف کردن مشکلات بیمه ای و بانکی دو طرف خواند.

رئیس هیات عامل ایمیدرو به اهداف برنامه ششم توسعه اشاره و تصریح کرد: ایران قرار است در طول این برنامه، ۲۵۰ میلیارد دلار جذب طرح های مختلف کشور کند که زمینه مناسبی برای توسعه روابط اقتصادی با کشورها از جمله ایتالیا به ویژه معدن و صنایع معدنی ایجاد کرده است.

وی یکی از اهداف این برنامه را دستیابی به رشد ۸ درصدی اقتصاد ذکر کرد و گفت: بخش معدن و صنایع معدنی، توانایی رشد ۸.۸ درصدی را در طول برنامه ششم دارد.

کرباسیان تصریح کرد: برای تحقق اهداف کلان بخش معدن و صنایع معدنی حداقل ۴۰میلیارد دلار جذب حوزه های فولاد، مس و آلومینیوم خواهد شد.

وی با اشاره به اقدامات ایمیدرو در اکتشاف جدید در کشورمان گفت: از دو سال پیش تاکنون برنامه اکتشاف ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع اجرا شده که تاکنون ۵۰درصد آن در بخش های ژئوفیزیک و پایه ای انجام شده که در این برنامه در صدد جذب شریک خارجی با مشارکت بخش خصوصی ایران هستیم.

کرباسیان ادامه داد: پیش بینی می شود با اتمام عملیات جدید اکتشاف ۶ تا ۸ معدن بزرگ مقیاس در حوزه های اصلی به معادن کنونی کشور افزوده شود.