مرحله سوم آزادسازی محدوده‌های معدنی استان کرمان از ۲۵ شهریور

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: در راستای ایجاد فضای شفاف و آزاد برای سرمایه گذاری در استان، ۲۵ شهریورماه جاری مرحله سوم آزادسازی محدوده های معدنی را داریم تا شرایط مساوی و عادلانه‌ای برای کسانی که می‌خواهند در این حوزه مشارکت کنند، برقرار شود.
به گزارش ماین نیوز، “مهدی حسینی نژاد” امروز ۱۴ شهریورماه در نشست خبری اظهار کرد: حوزه صنعت، معدن و تجارت نقش بسیار کلیدی معادل ۳۹.۷ درصد در جی دی پی بازی می‌کند و از این میزان حوزه معدن به طور خاص در کرمان و کشور نقش دارد.

وی با بیان اینکه بیش از ۴۵ درصد جی دی پی معادن کشور در استان کرمان است و امسال تاکنون بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان وصول کردیم که سال گذشته بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان بود تصریح کرد: برای تحقق رشد هشت و نیم درصدی استان، این عدد در صنعت و معدن بیشتر دیده شده و در معدن بیش از ۱۱ درصد دیده شده که ۳.۷ درصد باید از محل بهره وری تحقق یابد و یکی از راهکارها حقوق دولتی است.

حسینی نژاد بیان کرد: در حال حاضر بیش از ۴۵۵ پروانه معدنی با ۶۳ میلیون تن استخراج سالانه مواد معدنی را در استان کرمان داریم که ۲۱ درصد استخراج معادن کشور را شامل می شود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان اظهار کرد: ۴۴ درصد ذخایر معدنی کشف شده استان در مس، ۳۶ درصد در سنگ آهن، حدود سه درصد زغال و نیم درصد کرومیت است و کارهای بسیار خوبی در تکمیل زنجیره صنایع معدنی به ویژه در این چهار ماده داریم.

وی افزود: سال قبل ۱۰ هزار میلیارد تومان پروژه در این حوزه افتتاح کردیم و امسال نیز بیش از ۵۰۰۰ میلیارد تومان بهره برداری خواهد شد و در ادامه، ایجاد اشتغال را در صنایع تکمیلی، خدمات و صنایع جانبیِ صنایع مادر استان دنبال می کنیم.

حسینی نژاد در ادامه با اشاره به فعالیت ۱۴۰۰ پروانه بهره برداری واحد صنعتی در استان کرمان گفت: براساس عارضه یابی که انجام شد، عمده ترین مشکلات واحدها، نقدینگی، بازار و بی ثباتی قیمت است که دنبال استفاده از ظرفیت استان برای درمان این دو مشکل بزرگ هستیم که صنایع مادر می توانند راهگشای بسیار خوبی برای واحدهای کوچک باشند و گردش مالی این صنایع در منابع و مصارف بانک ها کمک کند.

وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری در اجرای اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: بیش از ۴۹ هزار میلیارد تومان پروژه در حوزه صنعت و معدن استان کرمان در حال اجرا داریم که ۳۵ هزار میلیارد تومان آن در راستای اقتصاد مقاومتی برنامه ریزی شده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: در راستای ایجاد فضای شفاف و آزاد برای سرمایه گذاری در استان، ۲۵ شهریورماه جاری مرحله سوم آزادسازی محدوده های معدنی را داریم تا شرایط مساوی و عادلانه ای برای کسانی که می خواهند در این حوزه مشارکت کنند، برقرار شود.

وی با اشاره به اینکه تا روز ۲۵ شهریور امکان ویرایش اطلاعات در سامانه وجود دارد، افزود: تا امروز حدود ۳۸۹ محدوده را داریم که ۲۸۰۰ کیلومتر از مساحت استان را شامل می شود.

حسینی نژاد در ادامه درباره سرنوشت فعالیت معدنی در منطقه کوه شاه تصریح کرد: در این منطقه پروانه اکتشاف براساس قانون معادن در سنوات قبل صادر شده و در زمان صدور پروانه از دستگاه ها استعلام می‌کنیم که دستگاه متولی موافقیت اولیه را اعلام کرده بود.

وی ادامه داد: ما هم مخالف انجام فعالیت معدنی در کوه شاه هستیم، ذخیره قابل ملاحظه‌ای در آنجا مشاهده نشده است، دنبال می‌کنیم در چارچوب قانون از تخریب جلوگیری کرده و هزینه‌های سرمایه‌گذار به استناد قانون تعیین تکلیف شود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: در ماده ۴۳ برنامه ششم یکی از نکات مورد توجه، مسائل محیط زیستی و منابع طبیعی است و با استفاده از ظرفیت این ماده تلاش می‌کنیم پروژههایی برای احیاء و حفظ منابع طبیعی و محیط زیست داشته باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش درباره وضعیت بازار و قیمت‌ها و نقش سازمان صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: متاسفانه قیمت سکه و ارز دو شاخص اصلی در بحث اقتصاد شده و با تغییر قیمت آنها تاثیرگذاری زیادی در قیمت‌های مختلف بازار شاهد هستیم.

حسینی‌نژاد با اشاره به اینکه بحث تنظیم بازار به عهده جهاد کشاورزی گذاشته شده، اظهار کرد: تامین مواد اولیه کارخانجات و ثبت سفارش‌ها به عهده صنعت و معدن و یکی از چالش‌هایی است که ما را درگیر کرده و اگر رفع نشود دچار چالش‌های بزرگ‌تر می‌شویم.

وی تصریح کرد: نظارت بر بازار به عهده سازمان صنعت و معدن است و اعلام کرده‌ایم که بنک‌داران و عمده فروشان موجوی خود را در سامانه جامع انبارها ثبت موجودی کنند تا مشکلی به وجود نیاید.

رییس سازمان صمت استان کرمان گفت: روزانه ۶۰ قلم کالا که عموما سبد خانوار است را رصد می‌کنیم و دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص داده و مشکلی نداریم اما با چالش تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی مواجه هستیم که بسته حمایتی جدیدی برای حمایت از واحدهای اولیه به زودی ارائه می‌شود و در بحث کمبود برخی کالاهای تولید داخل، متاسفانه برخی افراد سوجو کالاها را احتکار می‌کنند که مراجع مربوطه پیگیر کشف و برخورد هستند.