معاون وزیر صنعت: ریسک سرمایه گذاری های معدنی کم می شود

تهران- ایرنا- معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با رونمایی از اطلس های ملی «نقشه های پتانسیل مواد معدنی ایران بر اساس تیپ های کانساری» و «نقشه های موضوعی زمین شناسی»، ریسک سرمایه گذاری در فعالیت های معدنی کشور کاهش می یابد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «مهدی کرباسیان» عصر امروز (شنبه) در پایان آیین رونمایی از ۲ اطلس ملی در جمع خبرنگاران افزود: یکی از زمینه های مورد نیاز برای سرمایه گذاری در بخش معدن، وجود اطلاعات دقیق است.
به گفته وی که رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی معادن و صنایع معدنی کشور (ایمیدرو) است، در حوزه اکتشاف معدن ریسک امور بسیار بالاست و حتی ممکن است سرمایه گذاری را به سمت سایر بخش‌ها منتقل کند.
وی اضافه کرد: سرمایه‌گذاران با رونمایی از اطلس های یاد شده توانمندی های معدنی ایران را دقیق تر می شناسند.
به گفته وی، جزییات معدنی مربوط به افزون بر ۶۸ نوع ذخایر معدنی کشور مانند طلا و مس، در این اطلس اعلام شده است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: بحث فناوری های نوین با مقوله زمین شناسی ممزوج است و با در دسترس قرار گرفتن اطلاعات اطلس ملی، مذاکرات بهتری را برای جذب بیشتر سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی خواهیم داشت.

** یک شرکت مشترک در حال تاسیس است
رییس هیات عامل ایمیدرو به جلسه ۲ هفته گذشته با شرکت های فولادی و معدنی بزرگ کشور اشاره کرد و گفت: شرکت مشترکی در حال تاسیس است و از این پس اکتشافات معدنی با کمک وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان زمین شناسی برای پهنه ای به وسعت یک میلیون و ۶۰۰ هزار کیلومتر مربع از منابع روباز و زیرزمینی آغاز می شود.
کرباسیان تصریح کرد: اکنون ایران از نظر منابع معدنی در جایگاه پانزدهم جهان است و با رونمایی از اطلس های یاد شده و اکتشاف های جدید، به رتبه دهم می رسد.
به گفته وی، در گذشته یکصد هزار کیلومتر مربع عملیات اکتشافی در سطح به انجام رسیده بود اما ایمیدرو در سه سال گذشته ۲۵۰ هزار کیلیومتر مربع عملیات اکتشافی انجام داد و بخش خصوصی نیز ۷۰ تا ۸۰ هزار کیلومتر مربع را آغاز کرد اما تاکنون کار مشترکی در عمق انجام نشده است.
کرباسیان با اشاره به یادداشت تفاهم امضا شده بین ایمیدرو و معاونت معدنی سازمان زمین شناسی، اضافه کرد: از ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع اکتشافات معدنی انجام شده، تاکنون ۱۹۸ هزار کیلومترمربع آن نهایی شده و در این پیوند ۴۰۰ محدوده معدنی شناسایی شده است.
وی از شناسایی ۴۲ تن طلا، ۵۰۰ میلیون تن سنگ آهن، ۲۲۰ میلیون تن زغال حرارتی، ۳۴۵ میلیون تن زغال کک شو،۳۰ هزار تن آنتی مون و ۶۵ هزار تن عناصر نادر خاکی در پهنه های یاد شده خبر داد.
به گزارش ایرنا، تاکنون نقشه های معدنی ایران به دلیل مقیاس های پایین و دور از استانداردهای روز جهان،‌ کاربرد چندانی نداشت اما با نقشه های جدید تحولی برای فعال شدن بخش اکتشاف با جذب سرمایه روی می دهد.
نقشه های جدید معدنی ایران با ۱۰ برابر دقت بیشتر نسبت به نقشه هایی که پیش تر در سال ۱۳۸۳ تهیه شده بود،‌ ارایه می شود.
در این نقشه ها تیپ های مختلف کانی زایی پورفیری،‌ اپی ترمال،‌ رگه ای،‌ اسکارن و غیره در قالب اطلس به مخاطبان این بخش از اقتصاد ارایه می شود که گامی اساسی در جلب سرمایه گذاران خواهد بود.